Tulumba Tatlısı Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
3,5 su bardağı Elenmis un
2 su bardağı Su
1/2 çay bardağı Küllü su
50 Gr. Tereyağı
10 Adet Yumurta
1 fiske Tuz
1 kaşık Şeker
separator Şurubu İçin:
10 Bardak Şeker
6 Bardak Su
6 Gr. Limon tuzu

Tulumba Tatlısı Tarifi

  • 45
  • Kişi Sayısı 8
  • Orta

Malzemeler

Tulumba Tatlısı Tarifi

PAYLAŞ

Genelde ramazan aylarında yenilen tatlılardan biri olan tulumba tatlısının pek kolay kolay ağza alınamayacak bir başka adı daha vardır…

Siz de benim gibi, bu tatlıyı satıldığı yerlerden alırken pişirilirken kullanılan yağa güvenmekte güçlük çekiyorsanız evinizde yapmayı denemekte fayda var….

Aşağıdaki tertibin yarısını da yapmak mümkündür çünkü tulumba tatlısı çok bereketlidir.

Afiyet olsun.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Tulumba tatlısının şurubu evvelden hazırlanır, soğutulur.

Şöyle ki: 10 bardak şeker, 6 bardak su ile kaynatılır. Limon tuzu konur, biraz koyuca şurup elde edilir. Tabii bu arada şekerin üzerine gelen köpükler alınır.

İki bardak su, küllü su, 50 gr. tereyağı, tuz, 1 kaşık şeker hepsi bir arada bir tencereye katılır; kaynamaya bırakılır.

Kaynamaya başlayınca un birden dökülür, tahta kaşıkla hızlı hızlı yine ateş üzerinde karıştırılır. Beş dakika devam edilir. Ateten indirilir, ılıyınca yoğurulur.

İçerisine 7-8 yumurta tek tek kırılır, her yumurta kırıldıktan sonra karıştırılmalıdır. Elle yumurtalar güzelce yedirilir. Hamur hala sertse 2 yumurta daha kırılır ve karıştırılır. Daha sonra 1 fincan su katılır, tekrar karıştırılır. Tulumba tatlısı kalıbından veya ucu dişli torbadan kolayca geçecek hamur kıvamında olmalıdır. Ne çok katı, ne çok yumuşak.

Orta ateşte kızdırılan yağ içerisine tulumba kalıbından münasip büyüklükte hamur sıkılır, çevirme suretiyle her tarafı iyice kızartılır. Delikli kepçe ile yağı süzülerek alınır. Soğuk şuruba atılır. tatlısını çekmesi için başka bir kepçe ile şuruba iyice daldırılır. İkinci parti kızarıncaya kadar şurupta tutulur. İkinci parti kızarmaya başlayınca şuruptan alınır, şekeri biraz süzülür. Servis tabaklarına istif edilir.

Not: Tulumba tatlılarının hamuru için küllü su koymak faydalıdır.

Küllü suyu elde etmek için: odun ya da odun kömürü külünden bir bardak alınır, 5 bardak su içerisine karıştırılır, 5 dakika kadar kaynatılır. Sonra ateşten alınıp durulması için bekletilir. Üzerinden, çalkalanıp bulanmasına meydan vermeden duru su alınır.

Afiyet olsun

sihirlitarif

önceki
Çiftlik Çorbası Tarifi
sonraki
Bohça Böreği Tarifi
önceki
Çiftlik Çorbası Tarifi
sonraki
Bohça Böreği Tarifi

Yorumunuzu ekleyin