Mantar Izgarası Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
1 Kg. Mantar
1 Adet Limon
1 fincan Zeytinyağı
Yeterince Tuz

Mantar Izgarası Tarifi

  • 25
  • Kişi Sayısı 6
  • Orta

Malzemeler

Mantar Izgarası Tarifi

PAYLAŞ

Dünyanın heryerinde bulunurlar. Çoğu insan bitki olduğunu düşünür aslında bitki değildir. Neden mi? Çünkü mantarlar kendi besinlerini üretemezler… Bu yüzden mantarlar üretici değil, ayrıştırıcıdırlar. Fazla nemli yerlerde daha çokturlar. Yeryüzünde 1,5 milyon kadar mantar türü olduğu düşünülmekte ise de günümüzde sadece 69.000 kadar türü tanımlanmıştır.

Mantarlarla ilgili sistematik çalışmalar 250 yıllık bir geçmişe dayansa da, bazılarının özellikleri yüzyıllardır bilinmektedir. Ekmek hamurunun kabartılmasında, şarap yapımında insanlık tarihinde hep kullanılmışlardır. Meksika ve Guatemala halkları bazı halüsinojenik mantarları dini ve mitolojik törenlerde kullanmışlardır. Yine bazı mantarlar Kuzey Amerika yerlileri ve Çinliler tarafından tıbbi amaçla kullanılmışlardır. Şapkalı mantarların ilk olarak Proterozoik Çağ’da (4 milyar – 570 milyon yıl önce) ortaya çıktıkları düşünülüyor. İnsanların şapkalı mantarları kullanımıysa paleolitik döneme (yontma taş çağına) değin uzanır. Tarihsel kayıtlar, şapkalı mantarların pek de iyi niyetleri olmayan amaçlar için kullanıldıklarını ortaya koymaktadır. II. Claudius ve Papa VII. Clement’in düşmanları tarafından zehirli bir mantar türü olan Amanita’yla zehirlendiği yazılmıştır. Bir efsaneye göre de Buddha, bir köylünün ona sunduğu, toprak altında yetişen bir mantarı yediği için ölmüştür.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Mantarlar iyice temizlenip, sapları kesilir. Kesik yerlere ince tuz serperek kızgın ızgaraya dizilir. Gevreyip, tatlı bir renk alıncaya kadar altı ve üstü pişirilir.

Izgaradan alınıp servis tabaklarına konur, limon suyu ve zeytinyağ gezdirildikten sonra yenir.

Afiyet olsun.

sihirlitarif

önceki
Kuru Köfte Tarifi
sonraki
Cuba Libre Tarifi
önceki
Kuru Köfte Tarifi
sonraki
Cuba Libre Tarifi

Yorumunuzu ekleyin