Lokma Tatlısı Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
3 su ardağından biraz fazla Un
iki kesme şekeri kadar Yaş maya
1 Kaşık Erimiş tereyağı
1 tutam Tuz
separator Kızartmak için
2 Bardak Ayçiçek Yağı
separator Şurubu İçin:
3 Bardak Şeker
3 Bardak Su
1 Kaşık Limon Suyu

Lokma Tatlısı Tarifi

  • 70
  • Kişi Sayısı 8
  • Orta

Malzemeler

Lokma Tatlısı Tarifi

PAYLAŞ

İzmir denince aklınıza neler geliyor kimbilir? Durun tahmin edeyim : Güzel kızları, Çeşme, İzmir Körfezi, İzmir Tulumu, Saat Kulesi???  Bunların hepsi belki ama kaç kişi İzmir lokmasını hatırlar/anar İzmir diyince, kaç kişi İzmir Lokması ile tanışma şerefine erişmiştir bilemiyorum…Ben şahsen İzmir dışına çıktığımda gözümde tüter bu lokma. İzmir’de lokma kültürü o kadar yaygındır ki hemen her gün bir sokak köşesinde birinin ruhuna ya da bir adak sonucunda dökülen  ve ücretsiz halka dağıtılan lokmalar görürsünüz. Osmanlı kültüründen gelen bu gelenek İzmir’de devam ettirilir. Aniden karşınıza çıkan günün süprizi gibidir. Size de afiyetle yemek ve o merhuma ya da lokmayı döktüren kişiye dua etmek kalır. Böyle sevgi dolu, böyle süprizlerle dolu, böyle paylaşımcı bir şehirdir İzmir. Acımızı da tatlımızı da paylaşırız hep beraber 🙂

(Visited 8 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Öncelikle belirtmek isterim ki yaş maya bulamazsanız 1 çorba kaşığıı kuru maya da işinizi görür fakat taze yaş maya ile daha lezzetli lokmalar yapmanız mümkün.

Şeker 3 bardak su ile kaynatılır, limon suyu karıştırılır. On dakika kadar daha kaynatılır, ocaktan alınır.

Kullanılacak maya ılık su ile eritilir, içersine 1 kaşık toz şeker katılır.

Bir kapta un elenir, erimiş 1 kaşık yağ, tuz, maya katılır. Koyu bozadan daha koyu bir bulamaç yapılır. El ile çırpa çırpa özlü bir hale getirilir.

Üzeri örtülerek sıcak bir yerde kabarıp, göz gö oluncaya kadar bırakılır. İyice kabarınca tekrar bir müddet çırpılır. Artık lokma dökmek için hamur hazır demektir.

Bir tencerede yağ kızdırılır.

Sol eli suda ıslatıp avuç içine hamurdan bir parça alınır, avuç yumulur, kıvrılan baş ve işaret parmağı arasındaki küçük delikten fındık büyüklüğünde hamur çıkarılır, sağ elde bulunan yağlanmış kaşıkla kızgın yağa süratlice atılır. Bu suretle tava doldurulur. Lokmalar güzelce kızardıktan sonra süzgece alınır, yağı süzülür, hemen şuruba atılır, karıştırılır.

Biraz şurupta bekledikten sonra şuruptan çıkarılır. Böylece hamur bitinceye kadar devam edilir.

Üzerine arzuya göre tarçın dökülerek servis edilir.

Afiyet olsun.

sihirlitarif

önceki
Kırmızı Pancar Turşusu
sonraki
Çiğ Köfte Tarifi
önceki
Kırmızı Pancar Turşusu
sonraki
Çiğ Köfte Tarifi

Yorumunuzu ekleyin