Kuskus Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
1 Paket Kuskus
1 Yemek Kaşığı Tereyağ
Zeytinyağı
Tuz
Su

Kuskus Tarifi

  • 15
  • Kişi Sayısı 6
  • Orta

Malzemeler

Kuskus Tarifi

PAYLAŞ

Herkese nasip olmayan bir avantajım var. Evin tek kızı olduğum için ailem de emekli oldukları ve evde uzun zaman geçirdikleri için genelde çamaşırlarımı yıkanmış, ütülenmiş, yemeğimi yapılmış hazır bulurum işten eve geldiğimde. Ama birkaç gündür anneannem diz ameliyatı olduğu ve hastanede yatması gerektiği için annem onun yanında refakatçi kalıyor. Bugün eve geldiğimde ne ocakta ne de dolapta yiyebilecek birşey vardı. Çok aç olduğum ve annem hastaneden geldiğinde evde yiyecek bir yemek olması için dolapta bulduğum kuskus paketine adeta saldırdım. Yanına da bir güzel yeşil salata ile harika bir öğün oldu. Afiyetle yedik. Darısı başınıza 🙂

(Visited 6 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Kuskus'u hiç kavurmadan da pişirenler var ama benim tercihim biraz zeytinyağ ve tereyağını tencerede ısıttıktan sonra kuskusu o yağda karıştıra karıştıra kavurmaktır. Farklı tonlar yakalama görüntü ve sunum anlamında da kuskusa değer katmaktadır.

Kuskusu çok da yakmadan, biraz pembeleşip kahverengiye çalınca ateşi kısarak üstüne 1 parmak geçecek kadar kaynar su koyarım. Hemen akabinde 1 tatlı kaşığı kadar tuz eklerim ve karıştırıp tencerenin kapağını kaparım.

Orta ateşte suyu çekerek şişen kuskusları arada suyunun tamamını çekip çekmediğini kontrol eder, bir kaç tane kuskusu tadarak eğer sert bulursam biraz daha sıcak su ekler ve kuskus suyunun tamamını çekinceye kadar kapağı kapalı şekilde pişiririm.

Tereyağ kokusu sizi sizden aldığında ve tencerede hiç su kalmadığında kuskusunuz hazır demektir.

Eğer ben tek kişiyim bu kadar kuskusu ne yapacağım diyorsanız, artan az bir kuskus ile ertesi gün  güzel bir salata da yapabilirsiniz...

Afiyet olsun

sihirlitarif

önceki
Tas Kebabı Tarifi
sonraki
Yumurta Testi
önceki
Tas Kebabı Tarifi
sonraki
Yumurta Testi

Yorumunuzu ekleyin