Ev Makarnası Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
6 Su Bardağı Un
6 Adet Yumurta
Yeterince Tuz
Yeterince Su

Ev Makarnası Tarifi

  • 60
  • Kişi Sayısı 8
  • Orta

Malzemeler

Ev Makarnası Tarifi

PAYLAŞ

Ev makarnası hazır makarnadan daha doyurucu, daha lezzetli ve besleyicidir. Dilerseniz ev makarnanızı yaparken hazırlayacağınız yufkaları şerit yerine büyükçe üçgenler halinde keserseniz mantı da yapabilirsiniz. Hazırladığınız ve kuruttuğunuz ev makarnalarınızı bez torbalarda sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Unu eleyip ortasını açınız. 6 Yumurtayı unun ortasında açtığınız yere kırınız. Tuzu ve biraz su ekleyerek yoğurmaya başlayınız karışımınız kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yavaş ve az az su ekleyerek yoğurmaya devam ediniz. İstenilen kıvama gelince hamurunuzun üzerine temiz bir ıslak mendil örterek yarım saat dinlendiriniz.

Dinlendirdiğiniz hamuru on bezeye ayırınız. Bu on bezeyi yufka olacak şekilde açınız. Yufkanız bıçak sırtı kalınlığına ulaşınca onu temiz bir bezin üzerine sererek diğer bezeye geçiniz ve her bir yufkayı ayrı bezler üzirinde bir süre havalandırınız.

Tüm bezelerinizi yufka olarak açtıktan ve havalandırdıktan sonra önce beş yufkayı sonra da diğer beş yufkayı yapışmayacak şekilde birbirinin üzerine koyarak şeritler halinde keskin bir bıçakla iki parmak eninde kesebilirsiniz. Daha sonra bu şeritleri ortadan tekrar keserek inceltmeniz mümkündür. Bu şeritlerinizi havalandırarak temiz bezler üzerinde kurutmaya devam edebilir, yeterince kuruyunca bez torbalarınızda stoklayabilirsiniz.

Afiyet olsun

 

sihirlitarif

önceki
White Russian Tarifi
sonraki
Mini Cheesecake Tarifi
önceki
White Russian Tarifi
sonraki
Mini Cheesecake Tarifi

Yorumunuzu ekleyin