Etli Nohut Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
2 Su Bardağı Nohut
2 Orta Boy Kuru Soğan
250 Gram Kuşbaşı Et
2 Yemek Kaşığı Yağ
1 Yemek Kaşığı Salça
Kafi Miktarda Tuz

Etli Nohut Tarifi

  • 65
  • Kişi Sayısı 4
  • Orta

Malzemeler

Etli Nohut Tarifi

PAYLAŞ

Etli Nohut Tarifi : Besin değeri ve kalorisi yüksek bir sebze olan nohut oldukça besleyicidir. Bol miktarda nişasta ve azot içermesinin yanında bitkisel protein ve B vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfat ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir.

Nohutun Faydaları: Vücudu kuvvetlendirir. Beyinsel ve zihinsel yorgunluğu giderir. İştah açar. Mideyi kuvvetlendirir, bağırsakları yumuşatır ve bol idrar söktürür. Anne sütünü arttırır. Vücuttaki damarları açar. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Sesi açar ve öksürüğü keser. Göğüs kanserine karşı koruyucudur. Vücutta fazla su toplanmasını önler. Östrojen hormonunu dengeleyici etkisi ile özellikle menopoz döneminde faydalıdır.

Etli nohut ocak üzerinde tencerede, düdüklü tencerede ve güveç içerisinde fırında yapılır. Nohut pişirilmezden önce çabuk pişmesi için bir gece boyu su içerisinde ıslatılır ve ardından haşlanır. Nohut ağır ateşte yaklaşık 50 dakika süre içerisinde haşlanır. Uzun süre haşlanan nohut dağılır ve şekli bozulur. Bu yüzden nohutu haşlarken dikkat etmek gerekir. Nohut etli veye etsiz pişirilebilir. Kuzu eti kullanılırsa et doğrudan yemekte kullanılır. Dana eti kullanılacaksa et geç pişeceğinden önceden haşlanır ve suyu ile birlikte yemekte kullanılır.

(Visited 5 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

1. İyi pişen cinsinden alınmış olan nohutlar ayıklanır, yıkanır, az tuzlu bol su ile bir gün evelden ıslatılır. Ertesi gün ıslatılan su süzülür ve nohutlar yıkanır. Üzerine bol su dökülerek ateşe konur. Kaynamaya başlayınca üzerinden köpükleri alınır. Kapağı kapatılarak iyice pişirilir.

2. Ayrı bir tencereye yağ, küçük küçük doğranmış soğan, yıkanmış ve suyu süzülmüş kuşbaşı et konur.   Kapağı açık olarak etin suyu çekilip kavruluncaya kadar ocakta tutulur. Salçası konur, iki üç dakika karıştırılır. Üzerine kafi gelecek kadar su katılarak etin iyice pişmesi sağlanır.

3. Evvelce pişen nohutlar yıkanır, pişen etin üzerine dökülür, tuz konur, suyu az gelirse üzerini örtecek kadar su konur. Hepsi birlikte onbeş dakika kadar kaynatılır.

Bu yemeğin yanında pilav ve cacık harika olabilir hatta güzel bir de ev yapımı turşu...Afiyet olsun.

sihirlitarif

önceki
Pirinçli Bamya Çorbası Tarifi
sonraki
Arapaşı Çorbası Tarifi
önceki
Pirinçli Bamya Çorbası Tarifi
sonraki
Arapaşı Çorbası Tarifi

Yorumunuzu ekleyin