Boza Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
3 Bardak Bulgur
3 Bardak Şeker
2 kahve fincanı Pirinç
Eski boza veya yaş maya

Boza Tarifi

  • 50
  • Kişi Sayısı 4
  • Orta

Malzemeler

Boza Tarifi

PAYLAŞ

Boooozaaaa….

Duymaya alışık olduğumuz bu sesleniş git gide mazide kalmakta maalesef oysa ki kesinlikle unutulmaması gereken çok faydalı ve mutfak kültürümüzün değerli bir parçası boza…

İlk olarak Orta Asya Türkleri tarafından 900 yıllarında yapılmaya başlanan boza, en eski Türk içeceği olma özelliğini taşıyor. Daha sonra batıya, Kafkasya ve Balkanlara kadar getirilmiş olan ve çok eski bir geçmişe sahip olan boza, özellikle soğuk kış gecelerinde sokaklarda satılmasıyla hafızalarımızda kalmıştır.

Boza; darı irmiği su ve şekerden üretilir. Türkiye’de genellikle darıdan yapılan boza, başka ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday, Arnavut darısı, gernik gibi tahılların unu, bazen da pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır. Kepeği alınmış darı unu kazanda kavrulup, yumruk veya tokmakla dövülerek suyla hamur haline getirilir. Belli bir kıvama ulaşan bu karışım elekten geçirilir. Eski boza veya hamur mayası ile mayalandırılarak serin yerde 3-7 gün dinlendirilir. Şeker veya pekmezle tatlandırılarak içilir. Bünyesinde A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri bulunur. Boza, mayalanması sırasında laktik asit üretir. Ender gıda maddelerinde bulunan bu asit çok değerli olup, hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Süt yapıcı özelliği nedeniyle hamile bayanlara ve vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye edilir. Boza; mayalı ve gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan koruma şartları çok önemlidir. Bu nedenle hava alabilen, sağlıklı cam şişede satışa sunulmaktadır. Şişelenmesi sırasında fermantasyonu devam eden bozanın çok hızlı tüketilmesi gerekir.

(Visited 11 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Bulgur ayıklanıp yıkanır. Üzerine bol su dökülerek bir gece öylece bırakılır.

Ertesi gün bulgurlar iyice ezilip yumuşayıncaya kadar pişirilir (suyu az gelirse biraz u ilave edilir).

Pirinç de aynı şekilde iyice yumuşayıncaya kadar haşlanır.

Bulgur ve pirinç tel süzgeçten üzerine kaşıkla bastırılarak geçirilir.

Elekten geçirilen bulgur ve pirinç hafif ateş üzerine oturtulur. Karıştırılarak şekeri katılır, içindeki şekerin erimesi temin edilir. Ocaktan alınır.

Ocaktan alınan malzemeler ılıyıncaya kadar zaman zaman karıştırmak suretiyle bekletilir.

Ilıyınca varsa bir bardak evvelce yapılmış boza, yoksa kibrit kutusu kadar yaş maya ılık suda ezilerek katılır, karıştırılır.

Ilık bir yerde ağzı kapalı olarak hatta kapağın üzerine bir bez örterek mayalanması için 2-3 gün bekletilir.

Bu 2-3 gün içerisinde ara sıra karıştırılır. Göz göz olunca içilecek hale gelmiş olur.

Sonra serin bir yerde tutulur.

sihirlitarif

önceki
Greyfurtlu Salata Tarifi
sonraki
Fajita Tarifi
önceki
Greyfurtlu Salata Tarifi
sonraki
Fajita Tarifi

Yorumunuzu ekleyin